| Friends of Bosnia/Center for Balkan Development Home Page |

Cesto postavljana pitanja (FAQs)

Sta je nagrada “Stari Most”?
Ko moze nominovati pojedince za nagradu?
Ko moze biti nominovan za nagradu?
Koji je krajnji rok nominacija za nagradu?
Koji su kriteriji koje pojedinci moraju zadovoljavati da bi bili nomonovani za nagradu?
Kako ce biti nagradjeni dobitnici nagrade?
Izuzetak
Odluke
Obavijestenje o dobitniku
Istorija i simbolizam Starog Mosta
Clanovi Komisije
Kako nas mozete kontaktirati?


Sta je nagrada “Stari Most”?
Organizacija “Prijatelji Bosne/Centar za Razvoj Balkana” (Friends of Bosnia/Center for Balkan Development) dodeljuje nagrade pojedincima koji su pruzili neprikosnoveni doprinos u postizanju mira, pomirenja, ekonomskoga razvoja, i uspostavljanja dugorocne sigurnosti na podrucju bivse Jugoslavije. Ovo je prvi put da “Prijatelji Bosne/Centar za Razvoj Balkan” dodjeljuje nagrade.

Ko moze nominovati pojedince za nagradu?
Nominacije mogu poslati svi oni koji su u mogucnosti da ispune formulare na internetu. Nasa web adresa sa uputstvima za ispunjavanje nominacijskog formulara je: www.friendsofbosnia.org/starimost

Broj osoba koji mogu biti nominovani nije ogranicen. Svi nominacijski formulari na web stranici moraju biti ispunjeni iskljucivo na Engleskom jeziku.

Ko moze biti nominovan za nagradu?
Pojedinci nominovani za nagradu “Stari Most” mogu biti gradjani bivse Jugoslavije ili bilo koje druge zemlje. Nagrada moze biti dodijeljena i posthumno, samo ukoliko su rad i dostignuca pojedinaca ostvarena u periodu nakon Januara 1, 1991 godine.

Koji je krajnji rok nominacije za nagradu?
Krajnji rok za nominacije je Juli 26, 2004 godine.

Koji su kriteriji koje pojedinci moraju zadovoljavati da bi bili nomonovani za nagradu?
Nominovani kandidati su kroz svoj rad morali pokazati hrabrost, odlucnost i ucinkovitost u cilju ostvarivanja mira i pomirenja, ekonomoskog razvoja, ili dugorocne bezbednosti na podrucju bivse Jugoslavije. Prilikom opisivanja kandidatovih dostignuca budite sto je moguce detaljniji.

Iako komisija ne odredjuje kvote nagrada, komisija ce teziti ka raznovrsnosti u etnickom porijeklu, polu i kategoriji nagrada.

Kako ce biti nagradjeni dobitnici nagrade?

  • Dobitnicima nagrade ce biti placena povrtna avionska karta do Bostona, SAD, gdje ce se odrzati svecanost dodjele nagrada.
  • Dobitnicima nagrade ce biti urucena pocasna plaketa.
  • Imena nagradjenih ce se biti ugravirana na trajnom plaketi-spomenu u Bosni i Hercegovini.

Izuzetak
Clanovi komisije ne mogu biti kandidovani niti primiti nagradu.

Odluke
Sve odluke komisije su konacne.

Obavijestenje o dobitniku
Imena nagradjenih ce biti objavljena na web stranici “Prijatelja Bosne/Centar za Razvoj Balkana (Friends of Bosnia/Center for Balkan Development) Jula 15, 2004 godine. Dobitnici nagrade ce o njihovom dobitku biti obavijesteni putem elektronske poste (e-mail, ako adresa postoji) ili putem sluzbenoga pisma.

Istorija i simbolizam Starog Mosta?
Stari Most je vjekovima spajao istocnu i zapadnu obalu rijeke Neretve, odnosno stari dio grada Mostara sa novim. Generacijama, taj most je predstavljao Bosnu i Hercegovinu u kojoj zajedno zive muslimani, jevreji, katolici i pravoslavci.

Godine 1566 za vrijeme vladavine Sulejmana Velicanstvenoga, turski arhitekta Mimar Hajrudin dizajnirao je Stari Most koji je bio priznat kao most sa najvecim visecim lukom (rasponom) na svetu.

Za vrijeme borbi u Mostaru tokom 1992 godine, most biva izlozen granatiranju i raketiranju od strane jedinica Jugoslovenske Narodne Armije, predvodjene Srbima koji su napadali Hrvatske i Bosanske branitelje. Slijedece godine most prezivljava nekoliko mjeseci granatiranja sa polozaja Hrvatskoga Vijeca Obrane. Nakon nekoliko direktnih pogodaka projektila tenka Hrvatskoga Vijeca Obrane (HVO), iz neposredne blizine, most je srusen. Istoga dana, Novembra 9, 1993 godine pripadnici HVO-a su hicima iz vatrenoga oruzja proslavljali unistenje mostakao kao i njegovog simbola suzivota u Bosni i Hercegovini.

Fondacija za Obnovu Starog Mosta i Starog Grada (Takozvana Stari Most Fondacija) je prihvatila plan za finansiranje obnove Starog Mosta.

Mostarski arhitekta, Amir Pasic, je predlozio finasijski plan po kojem jedna organizacija nece sponzorisati most, vec ce obnova mosta biti placena novcem razlicitih mnogobrojnih donatora. Donatori koji zele ucestvovati u obnovi starog mosta moraju zadovoljiti jedan preduslov, a to je da donacije obuhvate i izgradnju i popravku jezgre starog grada. Pasic dodaje da “…rezanje i slaganje kamena ce biti uradjeno od strane Mostaraca. Ovo je nas grad, nas most”, kaze Pasic.

Clanovi Komisije:
Bruce Hitchner: Razmatranja Dejtonskog sporazuma, Tufts Univerzitet
Cynthia Simmons: Profesorica na Bostonskom Univerzitetu
Ellen Elias-Bursac: Instruktorka Slavistike na Harvard Univerzitetu
Sheri Fink: Clan odbora Prijatelja Bosne/ Centra za Razvoj Balkana i Autor knjige “Ratna Bolnica”
John Shattuck: Direktor, John F. Kennedy Biblioteke
Paula Green: Direktor, Karuna Centar za Razvoj Mira
Stephen Walker: Clan odbora Prijatelja Bosne/Centra za Razvoj Balkana i Bivsi Director Radnog Vijeca za Mir na Balkanu
Susannah Sirkin: Izaslanik Direktora, Doktori za Ljudska Prava
Westy Egmont: Izvrsni Director Internacionalnog Instituta u Bostonu
Danis Tanovic: Reziser i Scenarista “Nicije Zemlje” i Predsjednik komisije
Veton Kepuska: Clan Odbora Prijatelja Bosne/Centra za Razvoj Balkana
Glenn Ruga: Direktor Prijatelji Bosne/Centar za Razvoj Balkana
Ria Kulenovic: Clan Odbora Zenske Komisije za Zene i Djecu Izbjeglice
Mary Ellen Keough: Clan Odbora Prijatelja Bosne/Centra za Razvoj Balkana

Kako nas mozete kontaktirati?
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi nominacija za nagradu “Stari Most”, ili nekih tehnickih problema prilikom koristenja nasih web stranica, molimo Vas da nam posaljete e-mail na sljedecu adresu: starimost_admin@friendsofbosnia.org